Nagrody, wyróżnienia i nominacje
2020
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Agnieszka Pawłowska-Kubik, Rokosz sandomierski 1606–1609. Rzeczpospolita na politycznym rozdrożu
- Wyróżnienie – Nagroda Dziennikarzy w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Michał Roch-Kaczmarczyk, Aporia wolności. Krytyka teorii społecznej.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową: Magdalena Bajer, Rody uczone. Kreski do szkicu, tom 2.
2019
- Nagroda JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Anna Grześkowiak, Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pojęcia i idee.
- Nagroda „Literatury na Świecie” w kategorii „Literaturoznawstwo, Translatologia, Komparatystyka”: Słownik polskiej bajki ludowej, red. Violetta Wróblewska.
- Nagroda w Konkursie „Gaudeamus – Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych”: Janusz Małłek, Historia Norwegii (do roku 1814).
- Wyróżnienie w Konkursie „Gaudeamus – Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych”: Janusz Tondel Okładki książek oraz czasopism w okresie Młodej Polski i międzywojnia.
- Nominacja do Nagrody im. Jana Długosza: Anna Grześkowiak-Krwawicz, Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pojęcia i idee.
- Nagroda w Konkursie na najlepsze prace naukowe poświęcone tematyce niepełnosprawności „Otwarte drzwi”: Kamil Pietrowiak, Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności.
2018
- Napoleońska Książka Roku – Nagroda Złotej Pszczoły: Andrzej Nieuważny, Kampania 1813 roku na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego. Napoleońska twierdza Toruń i jej obrona.
- Nagroda JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego w Konkursie ACADEMIA 2018 dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych: Przemysław Urbańczyk, Bolesław Chrobry – lew ryczący.
- Wyróżnienie specjalne w Konkursie ACADEMIA 2018 dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej za opracowanie edytorskie: Zygmunt Krasiński, Dzieła zebrane. Nowe wydanie, red. naukowa Mirosław Strzyżewski.
- Wyróżnienie w Konkursie ACADEMIA 2018 dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej: Anna Drążkowska, Historia bielizny od XIV do końca XIX wieku.
- Nagroda JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Przemysław Wewiór, Wstępując w ślady Salomona. Religia i nauka w myśli Francisa Bacona.
- Nagroda JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Michał Tymowski, Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Tomasz Kupś, Dalius Viliūnas, Joanna Usakiewicz, Konkurs na Katedrę Filozofii w Uniwersytecie Wileńskim w 1820 roku. Recepcja filozofii Immanuela Kanta w filozofii polskiej w początkach XIX wieku. Część 4.
- Nagroda KLIO II stopnia w kategorii autorskiej i monografii naukowych: Anna Grześkowiak-Krwawicz Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pojęcia i idee.
- Nominacja do Nagrody im. Jana Długosza: Michał Tymowski, Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty.
- Wyróżnienie w Konkursie „Gaudeamus – Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych”: Przemysława Urbańczyka Bolesław Chrobry – lew ryczący.
2017
- Nagroda KLIO I stopnia w kategorii autorskiej: Michał Tymowski, Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty.
- Nagroda JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Karol Myśliwiec, W cieniu Dżesera. Badania polskich archeologów w Sakkarze.
- Wyróżnienie KLIO w kategorii edytorskiej: Marta Czyżak (oprac.) przy współpracy Moniki Jakubek-Raczkowskiej i Arkadiusza Wagnera, Katalog rękopisów średniowiecznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.
- Wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki: Marlena Jabłońska, Nowe wyzwania archiwów. Komunikacja społeczna i public relations.
- Nagroda JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego w Konkursie ACADEMIA dla Najlepszej Publikacji Akademickiej w Dziedzinie Nauk Społecznych i Humanistycznych: Michał Tymowski, Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty.
2016
- Nagroda JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Krzysztof Rzepkowski, Złoty kciuk. Młyn i młynarz w kulturze Zachodu.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Tomasz Kempa, Konflikty wyznaniowe w Wilnie od początku reformacji do końca XVII wieku.
2015
- Nagroda Historyczna "Polityki": Anna Wylegała Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich "ziem odzyskanych"
- Wyróżnienie ACADEMIA dla Najlepszej Publikacji Akademickiej w Dziedzinie Nauk Społecznych i Humanistycznych: Krzysztof Mikulski, Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne, pochodzenie i młodość.
- Wyróżnienie ACADEMIA dla Najlepszej Książki Akademickiej i Naukowej: Jan Swianiewicz, Możliwość makrohistorii. Braudel, Wallerstein, Deleuze.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej: Janusz Tondel, Między książką a sztuką. Eugeniusza Przybyła, toruńskiego bibliofila i malarza, pasje i rozczarowania.
- Nagroda im. Pierre'a Savarda: Anna Branach-Kallas, Uraz przetrwania. Trauma i polemika z mitem pierwszej wojny światowej w powieści kanadyjskiej.
2014
- Nagroda Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk w konkursie na najlepszą pracę: Krzysztof Piątek, Oblicza polityki społecznej. W kierunku autonomizacji polityki socjalnej.
- Nominacja do Nagrody im. Jana Długosza: Edward Balcerzan, Literackość. Modele, gradacje, eksperymenty.
- Nominacja do Nagrody im. Jana Długosza: Agata Dziuban, Gry z tożsamością. Tatuowanie ciała w indywidualizującym się społeczeństwie polskim.
- Wyróżnienie JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego w Konkursie ACADEMIA: Magdalena Śniedziewska, Siedemnastowieczne malarstwo holenderskie w literaturze polskiej po 1918 roku.
- Wyróżnienie ACADEMIA w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką i Naukową: Magdaleny Bajer, Rody uczone. Kreski do szkicu.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej za publikację: Flawiusz Filostratos O atletyce, z języka greckiego przełożył, wstępem i komentarzem opatrzył prof. Marian Szarmach.
2013
- Nagroda Główna w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Puchar JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (XVI Poznańskie Dni Książki Naukowej): Przemysław Urbańczyk, Mieszko Pierwszy Tajemniczy.
- Nagroda Znaku i Hestii im. Ks. Józefa Tischnera w kategorii: Publicystyka lub eseistyka na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”: Michał Łuczewski, Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej: Anna Engelking, Kołchoźnicy. Antropologiczne studium tożsamości wsi białoruskiej przełomu XX i XXI wieku.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej: Andrzej Radzimiński, Kobieta w średniowiecznej Europie.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką i Naukową ACADEMIA: Tomasz Kruszewski, Przestrzenie biblioteki. O symbolicznej, fizycznej i społecznej obecności instytucji.
- Nominacja do Nagrody im. Jana Długosza: Michał Łuczewski, Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej.
- Nominacja do Nagrody w Konkursie im. Jana Długosza: Małgorzata Rembowska-Płóciennik, Poetyka intersubiektywności. Kognitywistyczna teoria narracji a proza XX wieku
- Nominacja do Nagrody w Konkursie Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych do Nagrody za Najlepszy Podręcznik i Skrypt Akademicki: Jan Kopcewicza, Adriana Szmidt-Jaworskiej i Krystyna Kannenberg, Zarys struktury i fizjologii drzew leśnych.
- Nominacja do Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w kategorii "najlepsze opracowanie naukowe dotyczące kultury i literatury na emigracji": Marcin Lutomierski, Mickiewicz i okolice. Tematy romantyczne na łamach londyńskich „Wiadomości” z lat 40. i 50. XX wieku.
2012
- Nagroda w Konkursie na Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej: Paweł Gancarczyk, Muzyka wobec rewolucji druku. Przemiany w kulturze muzycznej XVI wieku.
- Nagroda Główna w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Puchar JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Roman Murawski, Filozofia matematyki i logiki w Polsce międzywojennej.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Puchar JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Mirosław Żelazny, Filozofia i psychologia egzystencjalna.
- Wyróżnienie w Konkursie EDYCJA. Konkurs na Książkę Edytorsko Doskonałą - za wysoką jakość składu wzorów matematycznych: Wolfgang Demtröder, Fizyka doświadczalna, tom 1: Mechanika i ciepło, tłum. Franciszek Rozpłoch.
- Nominacja do Nagrody Czytelników w Konkursie Książka Historyczna Roku w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”: Bolesław Sprengel, Policja Państwowa a organy władzy publicznej w polityce ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce w latach 1918–1939.
- Nominacja do Nagrody w Konkursie im. Jana Długosza: Marek Szulakiewicz, Czas i to, co ludzkie. Szkice z chronozofii i kultury.
- Nominacja do Nagrody w Konkursie im. Jana Długosza: Wojciech Bałus, Gotyk bez Boga? W kręgu znaczeń symbolicznych architektury sakralnej XIX wieku.
- Wyróżnienie w Konkursie Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych na Najlepszy Podręcznik i Skrypt Akademicki: Konrad Górski, Tekstologia i edytorstwo dzieł literackich, wstęp Mirosław Strzyżewski.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką i Naukową: Krzysztof Wójtowicz, O pojęciu dowodu w matematyce.
- Nagroda Naukowa Miasta Poznania dla autora: Roman Murawski, Filozofia matematyki i logiki w Polsce międzywojennej.
- Wyróżnienie Nagrody KLIO w kategorii edytorskiej za edycję książki: Andrzej Radzimiński, Kobieta w średniowiecznej Europie.
- Nagroda w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatora Zabytków: Anna Drążkowska, Historia obuwia na ziemiach polskich od IX do końca XVIII wieku.
2011
- Wyróżnienie w Konkursie na Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej: Mirosław Strzyżewski, Romantyczna nieskończoność. Studium identyfikacji pojęcia.
- Nagroda Naukowa im. Adama Łysakowskiego w kategorii prac o charakterze praktyczno-wdrożeniowym: Małgorzata Fedorowicz, Człowiek niepełnosprawny w bibliotece publicznej.
- Wyróżnienie w Konkursie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Najlepszą Książkę Naukową: Mirosław Strzyżewski, Romantyczna nieskończoność. Studium identyfikacji pojęcia.
- Nominacja do Nagrody w Konkursie na Najlepszy Podręcznik i Skrypt Akademicki: Halina Robótka, Opracowanie i opis archiwaliów. Podręcznik akademicki.
2010
- Wyróżnienie specjalne dla Wydawnictwa Naukowego UMK za szczególną szatę graficzną publikacji: Mirosław Strzyżewski, Romantyczna nieskończoność. Studium identyfikacji pojęcia.
- Wyróżnienie w Konkursie "EDYCJA. Książka edytorsko doskonała" dla Wydawnictwa Naukowego UMK za kunszt edytorski i poligraficzny wydawanych publikacji, utrzymywanie od lat wysokiego poziomu sztuki wydawniczej.
- Nagroda KLIO III stopnia w kategorii „monografia naukowa": Paweł Jeziorski, Margines społeczny w dużych miastach Prus i Inflant w późnym średniowieczu i wczesnych czasach nowożytnych.
2009
- Nagroda Główna w Konkursie im. Księdza Edwarda Pudełki na Najlepszy Podręcznik Akademicki Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych: Karol Górski, Zarys dziejów katolicyzmu polskiego.
- Wyróżnienie w Konkursie im. Księdza Edwarda Pudełki Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych: Lesław Huppenthal, Roztwory polimerów.
2008
- Nagroda KLIO II stopnia w kategorii edytorskiej: Janusz Tondel, Inkunabuły w zbiorach Biblioteki Seminarium Duchownego w Pelplinie.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Janusz Tondel, Inkunabuły w zbiorach Biblioteki Seminarium Duchownego w Pelplinie.
- Nagroda Dziennikarzy w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Anna Drążkowska, Odzież grobowa w Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku.
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszy Podręcznik Akademicki: Bernard Ziętek, Lasery.
2007
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszy Podręcznik Akademicki: Jerzy Serczyk i Andrzej Zientara, Kurzer Abriss der deutschen Geschichte bis 1945 für Germanistik-Studenten.
2006
- Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Andrzej Kola, Archeologia zbrodni. Oficerowie polscy na cmentarzu ofiar NKWD w Charkowie.
2005
- Nagroda Ministra Edukacji Narodowej za najlepszą książkę akademicką wydaną przez wydawnictwo uczelniane: Jacek Tylicki, Rysunek gdański ostatniej ćwierci XVI i pierwszej połowy XVII wieku.
2004
- Nagroda Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT za Najlepszą Książkę Akademicką z dziedziny techniki: Bernard Ziętek, Optoelektronika.
- Nominacja do Nagrody za najlepszy podręcznik i skrypt akademicki: Jerzy Pączkowski (red.), Fotochemia polimerów.
2002
- Wyróżnienie w Konkursie VIII Wrocławskich Targów Książki Naukowej: Janusz Tondel, "Książka w dawnym Królewcu Pruskim".
- Nagroda Specjalna Fundacji Kultury: Henryk Elzenberg, Kłopot z istnieniem.
- Wyróżnienie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu: Dariusz Markowski, Zagadnienia techniki i technologii malarstwa Jacka Malczewskiego.
2001
- Nagroda Specjalna Magazynu Literackiego "Książki" Biblioteki Analiz za Najlepiej Wydaną Książkę Akademicką oraz Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych: Janusz Tondel, "Książka w dawnym Królewcu Pruskim".
- Wyróżnienie w Konkursie VII Wrocławskich Targach Książki Naukowej: Roman Stanisław Ingarden, Roman Witold Ingarden. Życie filozofa w okresie toruńskim (1921-1926).
2000
- Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych: Janusz Krawczyk (red.), Conservatio est aeterna creatio.
1998
- II Nagroda Ministra Edukacji Narodowej za Najlepszą Książkę Akademicką wydaną przez Wydawnictwo Uczelniane: Anna Narębska (red.), Membrany i membranowe techniki rozdziału.
1997
- Dyplom Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych: Grudziądz. Atlas historyczny miast polskich.
1995
- Nagroda specjalna za Najpiękniejszą Książkę Akademicką: Maria Strutyńska (oprac.), Katalog inkunabułów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.
- Nagroda w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką: Maria Roznerska, P. Mikołajczyk, Malarstwo ścienne. Przyczyny powstawania zniszczeń.