O nas
Prestiż
Wydawnictwo Naukowe UMK jest jednym z największych wydawnictw uczelnianych w Polsce. Publikuje prawie 300 tytułów rocznie, w tym: monografie, rozprawy, podręczniki i czasopisma – z nauk humanistycznych, społeczno-ekonomicznych, matematyczno-przyrodniczych i medycznych. Od 2011 r. wydaje i dystrybuuje prestiżową serię „Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej”. W 2013 r. Wydawnictwo uruchomiło pierwszą tego typu w Polsce platformę z otwartym dostępem do czasopism naukowych (Akademicka Platforma Czasopism: apcz.pl). Prawie wszystkie przygotowywane i dystrybuowane przez Wydawnictwo Naukowe UMK periodyki znajdują się na liście czasopism punktowanych. Wykaz tytułów wraz z przyznaną liczbą punktów jest dostępny TUTAJ.
W Wydawnictwie są przestrzegane zasady etyki publikacyjnej, których celem jest przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom publikacyjnym, w szczególności zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics). Zgodnie z Zarządzeniem Rektora UMK nr 196 (2018 r.) autorskie monografie naukowe oraz monografie pod redakcją naukową oceniane są na podstawie co najmniej dwóch niezależnych recenzji wykonanych przez specjalistów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji. Recenzent nie powinien podejmować się oceny nadesłanego tekstu, gdy zachodzi konflikt interesów wynikający z rywalizacji, współpracy lub innej relacji albo innego związku z autorem, co potwierdza pisemnie poprzez złożenie deklaracji.
Wydawnictwo Naukowe UMK znajduje się w ministerialnym wykazie (nr identyfikatora: 60100) wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, co oznacza autor recenzowanej mongrafii naukowej opublikowanej w Wydawnictwie otrzymuje 80 punktów. Wykaz jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Międzynarodowa ranga wydawnictwa
Wydawnictwo publikuje rozprawy współczesnych badaczy nie tylko z polskich, ale i zagranicznych ośrodków naukowych. Współpracuje z takimi instytucjami, jak m.in.: Harvard University Press, Oxford University Press, Ministerstwo Kultury Rządu Hiszpanii, Uniwersytet Nawarski w Pampelunie, Uniwersytet Juliusza Maksymiliana w Würzburgu, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Historischen Kommission für ost- und westpreußische Landesforschung w Berlinie.
W ofercie Wydawnictwa znajdują się tłumaczenia klasyków humanistyki (takich jak m.in.: Gajusz Pliniusz Sekundus, Flawiusz Filostratos, Apicjusz, Immanuel Kant czy Karl Jaspers) oraz prace współczesnych myślicieli (takich jak m.in. Richard Rorty, Bruno Latour, Tim Jackson, Quentin Skinner, Colin Crouch, Cordelia Fine, David M. Estlund, Nick Srnicek, Alex Williams), wydawane w serii "Polityka w kulturze".
Nakładem Wydawnictwa ukazują się książki w wielu językach świata: m.in. angielskim, francuskim, japońskim, niemieckim, norweskim, włoskim. Jednym z najważniejszych przykładów międzynarodowej współpracy wydawniczej ostatnich lat jest Wielki słownik norwesko-polski. Stor norsk-polsk ordbok Ole Michaela Selberga– najobszerniejszy słowniki norwesko-polski, jaki kiedykolwiek został wydany.
Międzynarodowy charakter Wydawnictwa potwierdzają także artykuły i recenzje zagranicznych autorów publikujących w periodykach przygotowywanych i dystrybuowanych za pośrednictwem Akademickiej Platformy Czasopism (apcz.pl).
Profesjonalne przygotowanie do druku
- prace redakcyjne,
- prace korektorskie,
- projekty graficzne,
- skład.
Druk w najwyższej jakości
- własna drukarnia,
- druk cyfrowy i offsetowy,
- usługa „druk na zlecenie”: możliwość nieograniczonych dodruków publikacji,
Edytorska szata publikacji zyskała uznanie w jury branżowych konkursów m.in. w Konkursu na Najtrafniejszą Szatę Edytorską Książki Naukowej oraz Konkursu na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA, o czym świadczą otrzymane nagrody, wyróżnienia i nominacje (wykaz w osobnym punkcie).
Promocja
- uczestnictwo w prestiżowych konkursach wydawniczych (otrzymanie ponad 50 dyplomów),
- uczestnictwo w najważniejszych targach książki,
- organizacja spotkania autorskich, dyskusji o książkach, a także konferencji naukowych na temat edytorstwa,
- recenzje i omówienia w polskich i zagranicznych periodykach naukowych.
Dystrybucja
- własny sklep internetowy: www.wydawnictwoumk.pl,
- własna Akademicka Platforma Czasopism (funkcjonująca w najważniejszych światowych bazach abstraktowych i indeksowych: apcz.pl,
- najpopularniejsze serwisy z e-bookami (ibuk.pl, iformat.pl, play.google.com),
- największe księgarnie internetowe (m.in. empik.com, merlin.pl, gandalf.com.pl, ksiegarnia.pwn.pl),
- największe hurtownie w Polsce (m.in. Ogólnopolski System Dystrybucji Wydawnictw „Azymut”),
- najważniejsze stacjonarne księgarnie akademickie w Polsce, m.in: Księgarnie PWN w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Toruniu, Księgarnia Studencka w Toruniu, Księgarnia Centrum w Toruniu, Uniwersytecka Księgarnia Naukowa w Gdańsku, Księgarnia Historyczna w Warszawie, Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa w Warszawie, Księgarnia Uniwersytecka Liber w Warszawie, Księgarnia Ekonomiczna z Warszawy, Firma Księgarska Bibliofil z Łodzi, Główna Księgarnia Naukowa w Krakowie, Księgarnia Akademicka w Krakowie, Księgarnia Uniwersytecka w Lublinie, Księgarnia Liber z Katowic, Księgarnia Pedagogiczna z Katowic, Fundacja UAM – Księgarnia Naukowa z Poznania, Poznańska Księgarnia Akademicka z Poznania, Księgarnia Liber z Rzeszowa, Księgarnia „Czuły barbarzyńca” w Warszawie, Księgarnia-antykwariat „Bibliofil” w Krakowie, Opolska Księgarnia Naukowa z Opola.
- dystrybucja międzynarodowa: amazon.de
Zapraszamy do współpracy!
Wydawcom naukowym proponujemy specjalną ofertę współpracy w zakresie przyjmowania zleceń redakcji i druku, a także kooperacji wydawniczej. Zapraszamy również Autorów prac naukowych do przesyłania swoich tekstów lub ich fragmentów w formacie PDF. Oferujemy najwyższą jakość w konkurencyjnej cenie!