SKIP_TO
świat nauki świat nauki

Nie tylko Science i Nature

czasopisma

Polska w 2022 roku posiadała 40 czasopism, będących wśród 25% najczęściej cytowanych czasopism w przynajmniej jednej dyscyplinie naukowej.

Na portalu RAD-on jest już dostępny najnowszy raport „Nauka w Polsce 2023” przygotowany przez ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji. Cykliczna publikacja jest wynikiem monitoringu stanu nauki w Polsce prowadzonego na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Bardzo ciekawa z perspektywy Wydawnictwa Naukowego UMK jest ta część raportu, która dotyczy efektu działalności naukowej, a w szczególności publikacji naukowych.

Według raportu Polska w 2022 roku posiadała 40 czasopism, będących wśród 25% najczęściej cytowanych czasopism w przynajmniej jednej dyscyplinie naukowej. Jest to wynik zbliżony do Irlandii, Singapuru i Japonii. Według poprzedniej listy czasopism naukowych znajdujących się w pierwszym kwartylu (Q1) najczęściej cytowanych w 2019 roku, Polska miała 15 takich periodyków, co oznacza wzrost o około 167%.


4 czasopisma z 40 najczęściej cytowanych czasopism naukowych w Polsce to czasopisma UMK, które są dystrybuowane przez Akademicką Platformę Czasopism.


Czasopisma UMK znajdujące się w pierwszych 25% najczęściej cytowanych czasopism (Q1) w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej w 2022 roku według bazy Scopus to:

  1. Biblica et Patristica Thoruniensia - dyscyplina: religioznawstwo (Q1);
  2. Bulletin of Geography. Socio-economic Series - dyscyplina: kulturoznawstwo (Q1); demografia (Q2); urbanistyka (Q2); geografia, planowanie i rozwój (Q3)
  3. Logic and Logical Philosophy - dyscyplina: filozofia (Q1)
  4. Scientia et Fides - dyscyplina: filozofia (Q1); religioznawstwo (Q1)
Redakcjom gratulujemy!

Przydatne linki