SKIP_TO
świat nauki świat nauki

Tytusologia

culture.pl

Pierwsze akademickie opracowanie kultowej serii komiksowej
Uniwersyteckie uczłowieczanie Tytusa, czyli pierwsze opracowanie naukowe poświęcone komiksowi Papcia Chmiela - takim stwierdzeniem Patryk Zakrzewski rozpoczyna recenzję książki Tytus, Romek i A'Tomek i twórczość komiksowa Henryka J. Chmielewskiego na portalu culture.pl.
Nieco zdumiewający - czytamy w recenzji - wydaje się fakt, że dopiero teraz ukazuje się pierwsza akademicka praca na temat tak popularnej historyjki obrazkowej. Przygody uczłowieczającego się szympansa i dwóch harcerzy, które Chmielewski rysował przez 64 lata (co sprawia, że jest to jak dotąd najdłużej ukazująca się seria komiksowa w Polsce), kształtowały wyobraźnię i poczucie humoru milionów osób – druk dziesięciomilionowego egzemplarza komiksu z tego cyklu anonsowano już w XX księdze przygód Tytusa, Romka i A’tomka z 1992 roku – zatem pogłębiona naukowa analiza i refleksja nad fenomenem ich popularności wydają się wielce pożądane.
Wyczekuję - pisze Patryk Zakrzewski - kolejnych publikacji tytusologicznych, bowiem bogactwo treści, które Chmielewski zawarł w serii komiksów o Tytusie i spółce, dostarcza jeszcze wiele materiału do badań i interpretacji. Chętnie przeczytałbym choćby artykuły o przedstawieniach muzyki popularnej i młodzieżowych subkultur w "Tytusach…", relacjach człowieka (i uczłowieczającego się szympansa) z naturą albo o tym, jak zmieniły się komiksowe realia i postawy bohaterów wobec transformacyjnych przemian.
Warto przypomnieć szczegółową zawartość tomu:
Jacek H. Kołodziej, „A gdzie Tytus? Na następnej stronie”. Idea transgresji jako przesłanka tytusologii;  Rafał Szczerbakiewicz, „Świat Młodych” i Tytus. Utopia i utopianizm w komiksie; Marek Jeziński, „To nie ludzie, tylko stworki” – Tytus w kontekstach antropologii kultury; Krzysztof Abriszewski, Tytus, komizm i nowoczesność; Marcin Kowalczyk, Tytus fighterem – sporty i sztuki walki w ujęciu Henryka Jerzego Chmielewskiego; Weronika Pisarska, Tytus – szympans, który próbuje zostać człowiekiem; Jakub Jankowski, Fantastyczne Bieszczady wczoraj i dziś. O zmiennej percepcji Księgi XII Tytusa, Romka i A’Tomka; Mariusz Guzek, Polityka historyczna w uniwersum Tytusa, Romka i A’Tomka; Piotr Pranke, Mariusz Ciszak, „Piastów szkicowane dzieje” – perspektywa przeszłości mitycznej w twórczości Papcia Chmiela; Andrzej Janowski, Poszukiwanie w gruncie rzeczy, czyli Tytus archeologiem...; Marcin Lisiecki, Tytus muzealnikiem, czyli jak (nie)dbać o zabytki w ujęciu Henryka J. Chmielewskiego; Rafał Moczkodan, Trudna sztuka recenzowania komiksu, czyli przegląd wybranych opinii o Tytusie, Romku i A’Tomku; Laura Koba, Tytus, Romek i A’Tomek: nastolatki w PRL.
Więcej informacji o książce oraz innych tomach z serii "Wokół Fenomenu Kulturowego" jest dostępnych pod adresem:
https://wydawnictwo.umk.pl/produkt/tytus-romek-i-atomek-i-tworczosc-komiksowa-henryka-j-chmielewskiego.

Przydatne linki